مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

لباس‌هاي محافظ در گرما و سرما

لباس‌هاي محافظ در گرما و سرما● اين لباس‌ها خود به دو گروه تقسيم مي‌شوند.
▪ گروه اول) جاذب حرارت
▪ گروه دوم) منعكس‌كننده حرارت
لازم به ذكر است بسياري از مواد به كار رفته در لباس‌هاي معــمولي، جاذب گرما هستند و علت اصلي محدوديت در به كارگيري آنها قابليت اشتعال‌پذيري اين مواد در دماهاي مختلف است. موادي نظير پنبه نسوز والياف آزبست در بـين مواد جاذب حرارت ويژگي بهتري دارند.
گاهي نيز مواد مصنوعي نظير پلي‌اورتان و الياف پلي‌استر و غيره در تهيه لباس‌هاي حفاظتي جاذب گرما به كار مي‌روند. استفاده از الياف شيشه و آزبست در لباس‌هاي حفاظتي در دماهايي كه مواد پشمي و پنبه‌اي شروع به سوختن مي‌كنند ضروري است.
ازخصوصيات لباس‌هاي پنبه‌اي اين است كه به راحتي مي‌سوزند، ولي در صورت نـسوز كردن آنها مقاومت گرمايي در آنها تا ۲۳۰ درجه افزايش مي‌يابد. در محيط‌هايي كه دماي عمليات حرارتي آن بالاتر از دماي اشتعال پنبه است و كارگران مجبور به كار در اين محيط‌ها هستند، استفاده از لباس‌هاي پشمي فشرده توصيه مي‌شود.
استفاده از الياف آزبست در لباس‌هاي حفاظتي براي محيط‌هايي كه دماي عمليات حرارتي آن حدود ۲۰۰ درجه سانتي‌گراد است، پيشنهاد مي‌شود.
الياف شيشه زماني به كار مي‌رود كه عمليات حرارتي محيط كار حدود ۴۵۰ درجه سانتيگراد باشد.
الياف مصنوعي مانند آكريلو‌نيتريل يا پلي‌استـر و پلي‌اوراتان در لباس‌هاي حفاظتي براي محيط‌هايي با عمليات حرارتي با دماي ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه سانتي‌گراد كاربرد دارند.
لباس‌هاي حفاظتي منعكس‌كننده گرما معمولاً داراي الياف آلومينيوم و الياف آزبست هستند. اين لباس‌ها در جايي استفاده مي‌شوند كه دماي عمليات حرارتي فوق‌العاده گرم باشد.
در عمليات نجات در آتش‌سوزي‌ها، كار در كنار كوره‌هاي ذوب فلز و ريخته‌گري‌ها و تعمير كوره‌ها استفاده از اين نوع لباس‌ها ضروري است. اين نوع لباس‌هاي حفاظتي بسته به نوع كاربردشان مي‌توانند قسمتي از بدن مانند دست‌ها، سر و يا تنه و يا تمام بدن را تحت پوشش قرار دهند.
از آنجا كه اين نوع لباس‌ها پس از مدتي گرماي زيادي را به بدن منتقل مي‌كنند، مدت زمان استفاده از آنها محدود است و گاه لازم است به وسيله پاشيدن آب سرد بر روي لباس، حرارت آن را كاهش داد.‌
 
روزنامه سلامت


نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:30 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog